طراحی، Design، دیزاین

طراحی صنعتی چیست؟

            طراحی صنعتی راهی است برای شناسایی کلیه‌ی نیازهای انسان در چرخه‌ی زندگی و تعریف آنها در قالب محصولاتی با رویکردهایی مناسب، جهت رفع مشکل و روشی است جهت برقراری ارتباط میان محصولات، استفاده‌کنندگان و محیط زندگی آنها.

            این رشته یک هنر کاربردی است که با خلق و توسعه‌ی راهکارهای جدید به زندگی انسان معنا می‌بخشد و رویکردی است هدفمند برای ایجاد ظاهری خوب و زیبا در محصولات، اما این تعریف زمانی کامل می‌شود که بگوییم طراحی صنعتی، روشی است برای بهتر کارکردن آنها و همینطور راهی برای خلق نیازهای جدید و نیز گسترش ابعاد سودمندی محصول.

تعریف انجمن بین المللی مجامع طراحی صنعتی (ICSID) :

            طراحی صنعتی یک فعالیت خلاق است که هدف آن گسترش ارزش‌ها و کیفیات چندگونه‌ی سازمان‌های تولیدکننده‌ی اشیا و محصولات و نیز ارائه‌دهنده‌ی روندهای تولیدی و خدماتی در کل چرخه‌ی زندگی انسان می‌باشد. بنابراین، طراحی یک عامل اساسی برای خلق ابعاد انسانی فناوری‌ها بوده و قطعی‌ترین معیار برای ایجاد اصلاحات اقتصادی و فرهنگی است.  

تعریف انجمن طراحی صنعتی آمریکا (IDSA) از طراحی صنعتی :

            طراحی صنعتی شغلی است حرفه‌ای که در خدمت گسترش مفاهیم خلاقه و توسعه‌ی مشخصه‌هایی است که در بهینه‌سازی عملکردها، ارزش‌ها، مرغوبیت و ظاهر محصول یا خدمات، مطرح می‌گردد و وظیفه‌ی آن ایجاد یک رابطه‌ی متقابل سودبخش میان مصرف‌کننده و تولیدکننده می‌باشد.

            طراحی صنعتی حرفه‌ای است که فرم محصولات تولید شده را تعیین می‌کند. آن را در جهت هماهنگی با نیاز افرادی که از آن استفاده می‌کنند و روند تولید صنعتی برای تولید انبوه آن محصول، تطبیق می‌دهد.

 5 مهارت کلیدی برای طراح صنعتی : (از دیدگاه این مجمع)

            1. مهارت یافتن راهی خلاق برای حل مشکلات طراحی صنعتی

            2. توانایی انتقال طرح‌های مفهومی (concept) با تکنیک‌های طراحی سریع

            3. مهارت برقراری ارتباط گفتاری و نوشتاری خوب

            4. توانایی استفاده از نرم‌افزارهای 2 بعدی و 3 بعدی

            5. استعداد ذاتی در درک مکانیک اشیا کاربردی و فهم چگونگی عملکردها

 

 "طراحی صنعتی، تعریف طراحی صنعتی،طراحی صنعتی چیست،  انجمن بین المللی مجامع طراحی صنعتی، انجمن طراحی صنعتی آمریکا  "

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 21:22  توسط A.Zahedi  |